علائم متعدد بیماری ام اس را بشناسید
یک متخصص مغز و اعصاب، تاکید کرد: بیماری ام اس به این خاطر که سیستم مغز و نخاع را درگیر می کند، می تواند علائم بالینی متعددی داشته باشد.
آفتاب :
دکتر نسترن مجدی نسب، گفت: بیماران با تظاهرات مختلفی مراجعه می کنند که می تواند علامت یک بیماری دیگر باشد و به همین دلیل تشخیص افتراقی ام اس گامی مهم در روند کنترل این بیماری است.

به گزارش مهر، وی، علائم بیماری ام اس اعم از فلج، دوبینی، تاری دید، سرگیجه و عدم تعادل را برشمرد و خاطر نشان کرد: همانظور که یک بیمار سکته مغزی با فلج یک سمت بدن می تواند مراجعه کند، بیمار مبتلا به ام اس هم می تواند با همین علامت مراجعه کند و پزشک دچار سردر گمی شود که در پی آن تشخیص بیماری ممکن است به تاخیر بیفتد.

مجدی نسب که در بیست و دومین کنگره بین المللی مغز و اعصاب با موضوع تشخیص افتراقی ام اس تجربیات خود را به همکاران جوان خود در این حوزه منتقل خواهد کرد، اظهار کرد: در تشخیص ام اس، گرفتن یک شرح حال خوب، معاینه دقیق و خوب، و کمک از روش های پاراکلینیکی اهمیت خاصی دارد که پزشکی که در زمینه ام اس دانش کافی داشته باشد به راحتی می تواند تشخیص افتراقی بیماری را با انجام یک سری آزمایشات و ام آرآی مغز و همچنین معاینه و شرح حال خوب رد کند.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: مشاهده میکنیم که گاهی به خاطر تظاهرات متعددی که بیماری ام اس دارد، بیمار به پزشکان متخصص غیرمرتبط مراجعه کرده اند و روند تشخیص و درمان بیماری آنها به تعویق افتاده است. به عنوان مثال به دلیل تاری دید و یا دو بینی به چشم پزشکان مراجعه شده در حالی که علت این اختلالات بینایی ام اس بوده است و بالعکس ممکن است یک بیماری که اختلال بینایی دارد به ما مراجعه کند و متوجه شویم که خوشبختانه ام اس ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز با اشاره به اینکه هدف ما در این سخنرانی این است که پزشکان مغز و اعصاب را با علائمی که می تواند بیماری های مغز و اعصاب را از سایر بیماری هایی که با علائمی شبیه به اینها هستند، آشنا کنیم، ابراز کرد: با تشخیص افتراقی بیمار از سردرگمی نجات پیدا می کند و زودتر تشخیص بیماری اش داده خواهد شد.

مجدی نسب گفت: امروزه ثابت شده تشخیص زودرس بیماری ام اس می تواند از پیشرفت بیماری با روش های درمانی موجود جلوگیری نماید. البته لازم به ذکر است که در ایران و جهان درمان قطعی ام اس وجود ندارد اما درمان های پیشگیرانه ای داریم، زیرا ام اس سیر پیشرونده پیدا می کند.

وی تاکید کرد: هر بیماری با این علائم مراجعه کرد حتما باید تحت معاینه پزشک مغز و اعصاب قرار بگیرد تا به طور یقین تعیین شود که بیماری ام اس نداشته باشد: عدم تعادل، سرگیجه، دو بینی، تاری دید، خستگی هایی که بدون دلیل و طول کشنده باشد، بی حسی یا مور مور شدن اندام و ضعف اندام .حتی اگر این علائم گذرا باشند به این معنی که بیمار بگوید تاری دید یک دو روزه پیدا کردم و خوب شد باز هم توصیه می کنیم به متخصص مراجعه داشته باشد، به ویژه متخصین مغز و اعصابی که روی ام اس کار می کنند.

رئیس انجمن ام اس استان خوزستان افزود: همانطور که یک علامت می تواند ناشی از بیماری ام اس باشد، می تواند ناشی از یک دیسک گردنی هم باشد که این تشخیص افتراقی فقط با یک معاینه دقیق انجام می شود.

منبع:
http://aftabnews.ir/fa/news/295710/علائم-متعدد-بیماری-ام-اس-را-بشناسید♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡♡


*** قصه عجيب‌

شيخ جليل شيخ محمد جعفر نجفي- قدس سره الزكي- كه از مشايخ اجازه اين حقير است در سفري كه به جهت زيارت عسكريين و سرداب مقدس بسر من رأي مشرف شديم با جناب ايشان همسفربوديم.
روزي حكايت كرد كه مرا در سر من رأي آشنائي بود از اهل آنجا كه هر گاه به زيارت آمدمي به خانه او رفتمي وقتي آمدم آن شخص را رنجور و نحيف و زار و مريض ديدم كه مشرف به موت بود از سبب ناخوشي استفسار كردم گفت:
چندي قبل از اين قافله‌اي از تبريز به جهت زيارت به اينجا مشرف شدند و من چنانچه عادت خدام اين قباب و اهل سر من رأي هست به ملاحظه قافله رفتم كه مشتري به جهت خود گرفته و استادي آن را در زيارت كرده از او منتقع شوم.
در ميان قافله جواني را ديدم در زي ارباب صلاح و نيكان در نهايت صفا و طراوت با جامه‌هاي نيكو برخاست و كنار دجله رفته غسلي بجا آورد و جامه‌هاي تازه پوشيد در نهايت خضوع و خشوع روانه روضه متبركه شد، با خود گفتم: از اين جوان مي‌توان بسيار منتفع شد پس دنباله او را گرفته رفتم ديدم داخل صحن مقدس عسكريين شد و در رواق ايستاده كتابي در دست دارد و مشغول خواندن دعاي اذن شد و در غايت آنچه از خضوع متصور مي‌شود و اشك از دو چشم او جاري بود به نزد او آمده گوشه رداي او را گرفته گفتم مي‌خواهم به جهت تو زيارت نامه بخوانم.
او دست به كيسه كرده و يك دانه اشرفي به كف من گذارده اشاره كرد كه برو و ترا با من رجوعي نباشد.
من كه چند روز استادي مي‌كردم به ده يك اين شاكر بودم آن را گرفته قدري راه رفتم، طمع مرا بر آن داشت كه باز از آن اخذ كنم برگشتم ديدم در غايت خضوع و گريه مشغول دعاي اذن دخول است باز مزاحم او شده گفتم بايد تو را تعليم زيارت دهم اين دفعه نيم اشرفي به من داده و اشاره كرد كه به من رجوع نداشته باش و برو من رفتم و با خود گفتم:
نيكو شكاري به دست آمده، باز مراجعت كردم در عين خضوع او را گفتم كتاب را بگذار و البته من بايد به جهت تو، زيارت نامه بخوانم و رداي او را كشيدم.
اين دفعه نيز يك عدد ريال به من داده و مشغول دعا شد من رفتم، باز طمع مرا بر معاودت داشته مراجعت كردم و همان مطلب را تكرار نمودم، اين دفعه كتاب را در بغل گذارده و حضور قلب او تمام شده بيرون آمد و من از كرده خود پشيمان شدم و به نزد او آمدم و گفتم بر گرد و زيارت كن به هر نوع كه مي‌خواهي‌
و مرا با تو كاري نيست گريه كنان گفت:
مرا حال زيارتي نماند و رفت من بسيار خود را ملامت كرده مراجعت نمودم از در خانه داخل فضا شدم ديدم سه نفر بر لب بام خانه من محاذي در خانه رو به من ايستاده‌اند آن كه در ميان بود جوانتر بود و كماني در دست داشت تير در كمان نهاد و به من گفت:
چرا زائر ما را از ما بازداشتي و كمان را زه كشيده ناگاه سينه من سوخت و آن سه نفر غائب شدند و سوزش سينه من به تدريج اشتداد كرده بعد از دو روز مجروح شد و به تدريج جراحت آن پهن شده اكنون تمام سينه مرا فرو گرفته و سينه خود را گشود ديدم مجموع سينه او پوسيده بود و دو سه روزي نگذشت كه آن شخص بمرد.
منبع: کتاب خزائن نراقی


برچست ها :